-
Tel:+86-15996094444
-
E-post:
Fråga nu
+86-15996094444
Fråga nu
Ett 1.4301 (AISI 304) beklädnadsfäste av rostfritt stål och ett 1.4404 (AISI 316L) fäste med identiska dimensioner skiljer sig med 2 till 3 viktprocent molybden, och den skillnaden flyttar gropmotståndsekvivalenttalet från cirka 19 till cirka 25. På en fasad är det fortfarande fast en separat strandpromenad. vid årskurs 25 från en som är perforerad vid årskurs åtta.
Materialval för arkitektonisk fixeringshårdvara är den dokumenterade överensstämmelsen mellan legeringskvalitet, härdning, beläggningsmassa och galvanisk isoleringsdetalj på ena sidan, och två projektfakta fastställda innan den första verkstadsritningen på den andra: den atmosfäriska korrosivitetskategorin definierad i ISO 9223 och designens livslängdsklass definierad i EN 1990.
Definition: materialval för arkitektonisk fixeringshårdvara är den spårbara sammankopplingen av legeringskvalitet och -härdning, beläggningsmassa och olik metallisolering med ISO 9223 korrosivitetskategorin för installationen, verifierad mot EN 1990-designens livslängdsklass.
Fixa dessa två ingångar och resten av specifikationen blir aritmetisk. Hoppa över dem och fixeringen blir ett fullskaligt korrosionsexperiment som finansieras av kunden.
I ISO 9223-kategorierna C4 och C5 förlorar fritt kolstål mellan 50 och 200 mikrometers ytdjup under det första exponeringsåret, så pensionsläget för arkitektonisk fixeringshårdvara är atmosfärisk korrosion snarare än strukturell överbelastning.
Det är inte ett argument mot mekanisk konstruktion. Förankringsdesign enligt EN 1992-4 och kvalificering enligt EAD 330232 har redan säkerhetsfaktorer på 2,0 eller högre på betongkon och stålbrottslägen. Marginalen som rutinmässigt är underspecificerad är den miljömässiga.
Två sekvenser täcker de flesta fältproblem. I den första förbrukas en offerbeläggning lokalt vid en skuren kant, en svets eller en repa för platshantering, och sektionsförlusten börjar i en 20 millimeters zon medan resten av komponenten är orörd. I den andra bryter klorider den passiva filmen av en rostfri komponent som valts för dess utseende snarare än dess PREN, och gropbildning börjar vid en kallformad böj där kvarvarande spänningar toppar.
Fyra variabler avgör hur länge en arkitektonisk fixering varar: legeringskemi uttryckt som PREN, beläggningsmassa enligt EN ISO 1461, galvanisk kompatibilitet hos det sammansatta metallparet och den differentiella termiska rörelsen som fogen måste absorbera. Var och en kan skrivas in i en specifikation som ett nummer.
En PREN på 25 är det praktiska golvet för rostfria fästen inom 10 kilometer från en kustlinje; 35 eller högre är golvet inne i en stänkzon.
PREN = Cr 3,3 x Mo 16 x N, beräknat från nominell sammansättning, så värdet kan kontrolleras på valfritt brukscertifikat.
Två konsekvenser följer. 1.4301 innehåller ingen avsiktlig tillsats av molybden, vilket är anledningen till att den presterar acceptabelt i C3 inlandsatmosfärer och dåligt i C5-M marina. Duplex 1.4462 når PREN 35 samtidigt som den levererar minst 0,2 procents styrka på 450 megapascal mot ungefär 190 megapascal för glödgat 1.4301, så färre och lättare fästen bär samma panelbelastning.
Varmförzinkning enligt EN ISO 1461 anger en minimibeläggning för varje ståltjockleksområde, uttryckt som både massa och lokal tjocklek.
Aritmetiken bakom dessa siffror är värd att göra en gång. ISO 9223 registrerar första års zinkförlust på 0,7 till 2,1 mikrometer per år i kategori C3 och 2,1 till 4,2 i C4, så en 85 mikrometer varmdoppningsbeläggning stöder ett 25-årigt underhållsintervall i C4 medan ett 12 mikrometer elektropläterat lager förbrukas på 3 till 6 år. Samma tabell förklarar varför galvanisering inte är ett C5-M-svar: 4,2 till 8,4 mikrometer årlig zinkförlust förbrukar även en tung beläggning inom 10 till 20 år. Samma avvägning undersöks i denna jämförelse av ingjutna ankarkanaler i HDG och rostfritt stål .
Varmförzinkad ingjuten ankarkanal Jämför HDG och rostfria ankarkanalalternativ för fasader och beklädnad, med profiler, belastningsdata och korrosionsavvägningar som diskuteras kring det. Visa produkt → Aluminium och rostfritt stål sitter ungefär 0,4 till 0,6 volt från varandra i den galvaniska serien i havsvatten, och i en våt fog blir aluminium anoden. Ytförhållande avgör skadan: en stor rostfri katod som är vänd mot en liten aluminiumanod driver snabb lokal förlust, vilket är anledningen till att en M8 rostfri bult som bär direkt på ett aluminiumfäste är en detalj värd att designa om.
Tre kontroller fungerar. Isolerande brickor av EPDM eller nylon under rostfria fästelement som bär på aluminium, en barriärbeläggning eller anodiserat skikt vid gränssnittet och dränering som stoppar fogen som håller vatten.
Aluminium expanderar med 23,1 mikrometer per meter per kelvin, 1,4404 rostfritt stål vid 16,0 och kolstål vid 12,0. En 3 meter aluminiumbeklädnadsskena på en fasad som vetter mot en 40 kelvins yttemperatursvängning rör sig därför cirka 2,8 millimeter i förhållande till strukturen. Slitsade hål och glidklämmor absorberar den rörelsen; en helt bultad, styv anslutning gör det inte, och lasten migrerar in i panelen eller substratet.
För en 50-årig designlivslängd är 1.4404 rostfritt stål minimikvaliteten för ISO 9223 C4 och C5-M atmosfärer, medan varmförzinkat kolstål enligt EN ISO 1461 täcker C3 och inland C4.
| Material och finish | Nyckelspecifikation | ISO 9223 kategori | Typisk användning |
| Kolstål, galvaniserad zink | ISO 2081, 5 till 12 mikrometer zink | C1 till C2 | Torra inredningsfästen och dold ram |
| Kolstål, varmförzinkat | EN ISO 1461, 85 mikrometer i genomsnitt vid 6 millimeter och över | C3 och inlandet C4 | Ingjutna ankarrännor, stag och konsoler bort från kusten |
| Aluminium 6063-T6 | EN 755-2 extrudering, fräs eller anodiserad finish | C1 till C3 med isolering | Beklädnadsfästen, solcellsskenor, panelstöd |
| Rostfritt stål 1.4301 (AISI 304) | EN 10088, PREN ca 19 | C3 och inlandet C4 | Inre och inre beklädnadsfästen |
| Rostfritt stål 1.4404 (AISI 316L) | EN 10088, PREN ca 25 | C4 och C5-M | Kustfasader inom 10 kilometer, avisning av saltzoner |
| Duplex 1.4462 (2205) | EN 10088, PREN ca 35, styrka 450 megapascal | C5-M och CX | Stänkzon, offshore och höglast kustnära fästen |
Kategori CX, som omfattar tunnlar behandlade med avisningssalter och offshore-stänkzoner, flyttar specifikationen till 1.4529 rostfritt stål vid ett PREN på cirka 44, eller till duplex 1.4462 där lasterna motiverar den lägre legeringen.
Samma fasadsystem 15 kilometer inåt land och 300 meter från havet kräver olika infästningsgrader, beläggningssystem och inspektionsintervall, även när vindlast och panelvikt är identiska.
Det som inte förändras mellan de två kolumnerna är den mekaniska kapaciteten. Fästena bär samma laster i båda; endast korrosionstillägget och isoleringsdetaljen rör sig. Justerbara rostfria L-vinkelfästen i 1.4404 är standardsvaret på kustsidan, eftersom det slitsade benet absorberar tolerans och termisk rörelse utan att införa ett styvt par.
Justerbar L-vinkel beklädnadsfäste i rostfritt stål Granska 1.4404-fästens justeringsintervall, belastningsklasser och isoleringsdetaljer för ventilerade fasader där kustkorrosion och toleranser driver specifikationen. Visa produkt → Sex kontroller, körda i ordning, avgör materialspecifikationen innan en inköpsorder höjs.
Stenbeklädnad lägger till ytterligare ett materialbeslut: drop-in underskurna ankare i 1.4404 fördelar belastningen genom en mekaniskt kilad kon snarare än ett friktionsgrepp, så stenplattan och det rostfria fästet matchas både vad gäller hållfasthet och kloridbeständighet.
Dorp In Undercut Ankare för Stenbeklädnad Se hur 1.4404 underskurna ankare använder matchad kongeometri för att fixera naturstenspaneler, med M6 och M8 storlekar och belastningssiffror. Visa produkt → Jiangsu Aozheng Metal Products Co., Ltd. innehar dessa kvaliteter över ingjutna ankarkanaler, beklädnadsfästen, underskurna ankare och stagkanaler, i 1.4301, 1.4404 och 1.4462 rostfritt stål och i varmförzinkat kolstål, vilket tillåter en materialspecifikation löpa från den inbäddade kanalen till den sista panelfästet.
EN 1990 placerar en 50-årig livslängd i designklass 4, och fastsättning av hårdvara i den klassen är utformad som ett icke utbytbart element snarare än en förbrukningsbar.
Kostnadsfallet följer av tillgång snarare än materialpris. Ett fäste 40 meter upp i en ventilerad fasad nås med samma mastklättrare eller repåtkomstteam som ersätter en panel, så ett korrosionsbrott vid år 12 kostar mycket mer än materialdeltan mellan 1,4301 och 1,4404, som är koncentrerat till molybdenhalten i några hundra kilo rostfritt stål. Hållbarhet köps en gång, vid specifikationsstadiet, och betalas antingen då eller på höjden senare.
Nej för C5-M-positioner. 1.4301 har ett PREN på cirka 19 eftersom det inte har något avsiktligt molybdeninnehåll, så specificera 1.4404 vid PREN 25 som minimum inom 10 kilometer från strandlinjen och 1.4462 duplex vid PREN 35 i stänkzonen.
EN ISO 1461 kräver i genomsnitt 85 mikrometer med ett lokalt minimum på 70 mikrometer på stål 6 millimeter och tjockare, 70 och 55 mikrometer mellan 3 och 6 millimeter och 55 och 45 mikrometer mellan 1,5 och 3 millimeter. Ange även beläggningsmassa, eftersom 85 mikrometer motsvarar ca 610 gram per kvadratmeter.
Ja, med isolering. De två metallerna sitter cirka 0,4 till 0,6 volt från varandra i den galvaniska serien, och där en stor rostfri katod är vänd mot en liten aluminiumanod korroderar aluminium snabbt. En EPDM- eller nylonbricka mellan fästhuvudet och aluminiumet tar bort direktkopplingen.
Ja. Stål och rostfritt stål är klassificerade A1 enligt EN 13501-1, medan aluminium 6063-T6 förlorar mer än hälften av sin hållfasthet vid rumstemperatur över ungefär 200 grader Celsius. Brandklassade fasadsystem specificerar därför stål eller rostfria fästen även där aluminium skulle vinna på vikten.
Kontakta oss